Tuotteiden vertaileminen kannattaa

Nuorisofoorumi 2011_logo

Tuotteiden vertaileminen ennen ostopäätöstä on monille kuluttajille itsestäänselvyys. Syitä vertailun tekemiselle voi olla muun muassa halvimman hinnan etsiminen tai suomalaisten tuotteiden tukeminen.

Nykyaikana hintojen, kauppojen ja tuotteiden vertailu on internetin ansiosta erittäin helppoa. Hakukonetta tehokkaasti käyttämällä saa paljon tietoa esimerkiksi yleisestä hintatasosta jopa viidessä minuutissa. Useilla on myös internet saatavilla kaikkialla esimerkiksi kännykän kautta, jolloin vertailu on mahdollista missä vain.

Tuotteen ostaminen on aina valinta, jolla voi vaikuttaa. Jos haluaa tukea luomutuotantoa, kannattaa ostaa luomutuote. Jos haluaa, että elektroniikkatehtailla on inhimilliset työolosuhteet, kannattaa ostaa tuote sellaiselta yhtiöltä, joka sitoutuu seuraamaan myös alihankintaketjunsa työolosuhteita. Valinnalla on todella merkitystä, sillä markkinat seuraavat tarkasti kuluttajien käyttäytymistä. Sellaisia tuotteita tehdään, jotka myyvät hyvin.

Tuore esimerkki kuluttajien vaikutuksesta myytäviin tuotteisiin on karppaajille suunnatut leivät. Leivän myynti vähentyi merkittävästi suomalaisten karppausinnostuksen myötä, joten leivän tuottajien oli reagoitava nopeasti tuomalla markkinoille karppaajille soveltuva leipä. Samalla tavalla voi periaatteessa käydä minkä tuotteen kohdalla tahansa.

Käytetyn tavaran ostaminen on myös merkittävä poliittinen valinta. Käytetyn tuotteen valinta vähentää uusien tuotteiden tuotantomääriä, mistä johtuen käytetyn tuotteen ostaminen kuormittaa ympäristöä vähemmän kuin uuden tuotteen ostaminen. Lisäksi käytettyjen tuotteiden ostaminen on kuluttajalle kannattavaa, sillä tavaran saa käytettynä usein halvemmalla kuin uutena. Toisaalta käytetyissä tuotteissa saattaa kuitenkin olla vikoja, joita ei huomaa vielä ostovaiheessa. Tällaisessa tilanteessa tuotteella ei ole myöskään yleensä minkäänlaista takuuta jäljellä.

Tuotteiden vertaileminen todella kannattaa. Aluksi se saattaa tuntua hieman vaivalloiselta, jos on tottunut ostelemaan hetken mielijohteesta, mutta myöhemmin se tulee luontevaksi osaksi kulutuskäyttäytymistä. Tarkemmasta tutkimisesta ei ole varmasti ainakaan haittaa.

Kirjoittaja on 20-vuotias aktiivinen nuori Oulusta.
Lisää nuorista ja taloudesta: www.facebook.com/nuorisofoorumi

Päivitetty 25.11.2011